Eski Mobilyalarınızı Onarma ve Boyama Rehberi

Eski Mobilyalarınızı Onarma ve Boyama Rehberi

Evinizde eskimiş mobilyalarınız mı var? Veya depoda, garajda, bodrum katta eskidi yıprandı diye kullanmadığınız mobilyalarınızı ne yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? İşte bu yazıdan sonra çok eğlenceli saatler sizleri bekliyor olacak.

Arkadaşlar, evinize dolap, etejer, kıyafet çekmecesi vs almadan evvel hiç ikinci el mağazalarına gittiniz mi? Bunları çok daha ucuza getirebilirsiniz. Tüm ihtiyacınız olan boya ve fırçalar 🙂

Eskimiş bir mobilyanız var diyelim. Çekmeceli etejer olsun bu. Bunu boyayıp tekrar kazanabilirsiniz. Şimdi ilk olarak size lazım olabilecek malzemelerden bahsedeyim.

  • Ahşap Boyası veya Panel Kapı Boyası
  • Yaldız boyası (eskitme efekti verilecekse)
  • Fırça  Büyük ve küçük oalrak 2 tane alın. Küçük yerlere girmesi için küçük bir tane olsun mutlaka.
  • Rulo
  • Vernik
  • Zımpara

Tüm bunları ise yapı mağazalarından temin edebilirsiniz.

Gelelim işlem adımlarımıza

Dolabımızın ilk önce çekmecelerini çıkarıyoruz. Daha sonra üzerindeki kulpları da tornavida yardımı ile söküyoruz. Dikkat edin kulpları ve vidaları kaybetmeyin.

Tüm parçaların görünen taraflarını ilk önce zımpara yardımı ile zımparalıyoruz. Bu işlem ile hem üzerinde vernik veya önceki boyanın yüzeyi silinmiş olur ki bu da boyamızın daha iyi tutulmasını, emilmesini sağlar.

Zımpara ile zımparaladıktan sonra ise ilk boya katını fırça ile vuruyoruz. Sonraki katı ise rulo fırça ile vuruyoruz. Rulo ile 2. defa geçmeniz gerekebilir. Duruma bakıp, göz kararınıza güvenin!

Boyama işlemi bittikten sonra 3-4 saat kadar kuruması için bırakın. Siz isterseniz çekmecelerin yan taraflarını da boyayabilirsiniz.

Bu arada kulpları da aynı renge veya düşündüğünüz farklı bir renk varsa ona boyayın. Onlar da hazır olsunlar.

Ve işte mobilyamızın boyadıktan sonraki hali. Bu tarz mobilyalarınızı araya vermek yerine restore etmeyi deneyin. Hem çok daha ucuza mal edeceksiniz. Hem evde yapacağınız bir uğraşınız olur ve zamanınızı eğlenceli geçirmiş olursunuz.

Ve başka işler ile uğraşıp, bu tarz restorasyon ve geri kazanım işlerinden sonra kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. İnanın o hazzı yaşamak istersiniz.

Sizlere restore edilmiş ve yeniden kullanıma kazandırılmış bazı mobilyaların resimlerini paylaşacağım.

MEsela bu mobilyanın çekmeceleri beyaza, kulpları ve dış isekeleti kahve tonlarında bir renge boyanmış. Harika !

Tabi yeteneğiniz varsa yukarıdaki gibi motifler de çizebilirsiniz.

Kenarlara ve mobilyanın bazı yerlerine eskitme boyasının fırça darbelerini görüyorsunuz.

Şu yukarıda gördüğünüz resimdeki mobilya, çoğu modern mobilyadan kat be kat daha iyidir ve şu sıralar hep bu tarz eskitme mobilyalar tercih edilmekte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.