Dekorasyon Fikirleri

Çalışma Odası Dekorasyonu

Çalışma odası tasarımlarında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken unsurlar, odak noktasını dağıtmayacak ve yaratıcılığı artıracak alanların tasarlanmasıdır. Zamanımızın büyük bir bölümü geçireceğimiz, çalışma odasının rahat, huzurlu ve kaotik ortamdan uzak aynı zamanda enerjiyi yükseltecek renk ve dekorasyona sahip olması önem taşımaktadır. Mobilyaların ve odanın renginin uyumlu bir şekilde seçilmesi çok önemlidir. Çalışma alanının konforlu aynı zamanda şık bir ortam yaratmak için şu yolları izlemek gerekmektedir. İlk olarak, ahşap ağırlıklı seçimler ile çalışma odasının içinde bulunmak rahatlatıcı etkiye neden olacaktır. Ahşap seçimi ile birlikte sıcak bir hava yaratılacak ve bu durum odada bulunma isteğini artıracaktır. Çalışma odasının yer döşemesini bu nedenle ahşap unsurlardan oluşturmak doğru bir tercih olacaktır. Bu doğal ağaç izli desenler ile çalışma odanızın cazibesini artırabilirsiniz. 

Çalışma Odası Dekorasyonu

Mobilyaların bütünleştirici renklerden oluşması önemli bir adımdır. Çalışma odasının renk seçiminde önemlidir, eğer çalışma odası küçükse açık renkler tercih edilmelidir. Bu durum çalışma odasının daha ferah olmasını sağlayacaktır. Yaratıcılığı öne çıkarmak, odaklanmayı arttırmak ve zihnimizi dinlendirmek amacıyla beyaz rengi çalışma odasında çok sık bulundurmak gerekmektedir. Beyaz renk dışında daha koyu renk isteyenler ise açık mavi gibi aydınlık yaratacak ve huzurlu hissettiren bu renk tercih edilmelidir. Çalışma odasının olmazsa olmazı kitaplar bulunduğu ortama huzur veren unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kitapları düzgün bir şekilde yerleştirecek bir kütüphane ile çalışma ortamı daha cazip hala gelmektedir. Beyaz renkli büyük bir kütüphane odayı tamamlayıcı unsur olacaktır.

Çalışma masası seçiminde özellikle odanın boyutu önemlidir, geniş bir masa yardımıyla daha fonksiyonel bir alana sahip olacaktır. Yeterli büyüklükte ve odanın tasarımına uygun bir masa tercih edilmelidir. Masa seçimi kalabalık yaratmayacak şekilde fonksiyonel olmalıdır. Çalışma odasının masa seçimi kadar önem taşıyan diğer parçası ise sandalye olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne çok rahat ne de çok rahatsız edici olmalıdır, sandalye çok rahat olduğunda uyku getirebilir ya da rahatsız olduğunda odaklanmayı engelleyebilir, bu nedenle sandalye seçimi çok önemli bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır. Arkanıza yaslanmanızı sağlayacak konforlu bir sandalye çalışma ortamını tamamlayacak bir parçadır. Çalışma odasının diğer önemli unsuru ise aydınlık ve ferah bir ortamın varlığıdır. Odaya uygun bir ışıklandırma ile odaklanmayı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı