Püf Noktalar

Ev Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Yeni alınan bir evi dekore etmek, yeni ev heyecanıyla birlikte aynı zamanda her şeyin orada yaşayacaklar için tam istedikleri gibi düzenlenmesine de olanak sağladığı için insanları daha da heyecanlandıran bir konudur. Hâlihazırda oturulan bir evin dekore edilmesi ise daha farklı bir şekilde; içinde yaşayanlar açısından eğer memnun değillerse bunu değiştirebilmelerine, ev değiştirmeden kendi evlerini çok küçük değişiklerle bile daha konforlu hatta daha modern bir hale getirebildikleri için ve de o evde yaşanan ve unutulmak istenen olumsuz olayların bir nebze olsun silinerek yeni bir başlangıç yapabilmeye olanak sağladığı için son derece önemlidir. Bu dekorasyon sırasında ise en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise renkler ve bunların birbirleri ile olan uyumlarıdır.

Ev Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Her Rengin Bir Anlamı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Pembe: Zarifliği temsil eden bir renk olan pembenin, sakinleştirici özelliğinden dolayı yatak odalarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi olarak ise büro ya da çalışma odası gibi yerlerde kullanılması önerilmez. En uyumlu olduğu renk ise yeşildir.

Sarı: Neşeyi temsil eden bir renk olan sarının, zihin karışıklıklarını engelleyen ve de rahatlatan bir renk olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de çalışma ve dinlenme odalarında ya da mutfaklarda kullanılması tavsiye edilir. En uyumlu olduğu renk ise mordur.

Yeşil: Huzuru temsil eden bir renk olan yeşilin, insanlarda yarattığı sakinlik hissinden dolayı zemin rengi olarak kullanılması uygundur. En uyumlu olduğu renk ise fuşyadır.

Kırmızı: Aşkı temsil eden bir renk olan kırmızının, yanlış kullanılması saldırganlık durumunu tetiklediği için doğru kullanılması son derece önemlidir. Çocukların odaları için ya da mutfak için son derece uygun olan bir renktir. Birlikte en uyumlu oldukları renk ise turkuazdır.

Mor: Asaleti simgeleyen bir renk olan morun, yatak odası ya da çalışma odası gibi ortamlarda kullanılması uygundur. Fakat kullanılırken çok yoğun bir mor tercih edilmemelidir. Birlikte en uyumlu oldukları renk ise sarıdır.

Mavi: Hayal gücünü temsil eden bir renk olan mavinin, sakinleştirici etkisinden dolayı bebek odası ya da yatak odasında kullanılması uygundur. En uyumlu olduğu renk ise turuncudur.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı