Püf Noktalar

Zen Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu

Uzakdoğu’nun son yıllılarda öne çıkan akımı zen felsefesi, Hint kökenli ve özünde uyum, denge ve rahatlatıcı unsurları barındıran sadeliğin günümüzdeki en etkili karşılığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Minimalist koltuk takımları, minimalist aksesuarlar, minimalist halılar göze çarpan unsurlardır. Yaşam alanlarımızı sadeleştirerek doğal dingin ve dengeli bir ruh halinde bulunmamızı sağlayan bu felsefe aynı zamanda motivasyon ve enerjimizi yükseltici etkilerde bulunmaktadır.

Zen Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu

Gün içinde yaşadığımız sorunlar sıkıntılar, iş hayatı ve ev hayatı gibi gündelik birçok sorunun karşımıza çıkmasıyla düşen enerjimiz, motivasyonumuzun, artan yorgunluğumuz ve stresimizin çoğalmasıyla daha fazla sakinlik ve dinliğe ihtiyaç duyuyoruz. Zen felsefesi bu ihtiyaçlarımıza cevap vermek için karşımıza çıkmaktadır. Zen felsefesinin izlerini taşıyan bir yaşam ise minimalist dekorasyon anlayışından geçmektedir. Elemenler arasındaki uyum en önemli unsurlardandır; dekorasyonda kullanacağımız renkleri dikkatle seçmememiz gerekmektedir. Renklerin bu dengesiyle oluşturacağımız yaşam alanlarında duvarlar, mobilyalar, halılar ve aksesuarlar önemli yer tutmaktadır renk seçimleri buna göre yapılmalıdır. Özellikle baskın trenler iyi belirlenmeli ve yumuşak renkleri seçmek ve renklerin dengesine özel bir uyum sağlamak gerekmektedir. Doğadan gelen toprak renkleri zen felsefesinde öneli yer tutmaktadır. Kahverengi, beyaz, soft pembe, gri, yeşil gibi huzurlu hissettiren rahatlamamıza destek olacak renkler kullanılmaktadır. Evinizde göz yoran, fazlalık oluşturan ve yaşam alanlarınızı işgal eden eşyalar ve renklerden uzak durularak kaos ortamından uzaklaşmak hedeflenmektedir.

Minimalist koltuk takımları şık ve modern tarzlarıyla günümüzde oldukça popüler ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Minimalist eşyalar ile yaşam alanlarımızı işgal eden fazlalıklardan kurutular daha sakin ve konfor alanları yüksek bir eve sahip olmamızı sağlamaktadır. Evin her bölümünde bu etkiyi yakalamak için mutfakta da daha rahat hareket edebileceğimiz eşyaları seçmeliyiz. Böylece daha rahat hareket edebilecek ve ev ile bütünleşmemiz daha kolay olacaktır. Minimalist halılar sayesinde bu haraketli alanları daha konforlu hale getirtmek önemlidir. Yatak odalarında da bu uyum görülmelidir özellikle gün ışığının içeriye girmesini sağlayan ayrıntılar ile zen felsefesine uygun bir yatak odasına sahip olunabilmektedir. Doğanın ve güneş ışığının aydınlattığı yatak odaları zen felsefesine göre tamamlayıcı unsulardandır.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı