Yatak Odası

Yatak Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

Yatak odası evimizin en çok kullanılan odalarının başında gelmektedir. Evimizde rahat, huzurlu, dingin vakitler geçirmek dışarıda yaşadığımız stresli ortamın telafisini yapmaktadır. Yoğun bir iş stresinin ardından eve geldiğimizde bizi dinlendirecek olan oda yatak odasıdır. Bu nedenle yatak odasının dekorasyonunun önemli olması kadar kullanılan renkler de önemlidir. Uzmanlar tarafından her odaya özgü kullanılması gereken birtakım renkler olduğu ortaya konulmuştur. Bunun sebebi renklerin bizde yarattığı psikolojik etkilerdir. Her rengin insanlarda yarattığı bir çağrışım ve his vardır. Bunları doğru kullanırsak bulunduğumuz ortamın atmosferini arttırabilir, ruhumuzu doğru yönde besleyebiliriz. Bu yazıda yatak odası dekorasyonunda hangi renklerin kullanılması gerektiğini konuşacağız. Renklerin bedenimize yaydığı birtakım enerjiler vardır. Bu enerjileri doğru yerde kullanmak önemlidir. Yatak odası sakinleşmemizi, huzurlu bir uyku uyumamızı sağlamalıdır. Bu nedenle renkleri de buna uygun olarak seçmeliyiz.

Yeşil

Yeşil doğanın rengidir. Sakinliği, huzuru sağlar. Ancak bu noktada şunu belirtmek gerekir ki her yeşilden bahsetmiyoruz. Daha soft yeşillerden söz ediyoruz. Yatak odasında yumuşak geçiş sağlayacak bir yeşili kullanmanız sakinleşmenizi sağlar. Yeşil renk kullanımı birçok logoda ve hastanelerde görürüz. Sakinleştirici ve güven verici bir renk olmasından dolayı bu renk daha sıklıkla kullanılır. Güven verici ve rahatlatıcı bir renk olarak yeşili yatak odalarınızda rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

Mavi

Mavi en güven veren renktir. Kan akışımızı yavaşlatır ve sakinleştirir. Mavi renk aynı zamanda sadakati, güveni ve sorumluluk duygularını ifade eder. Yeşil de olduğu gibi mavinin tonu da çok önemlidir. Yatak odaları için kullanılması gerekenler soft geçişli olmalıdır. Yumuşak geçişli olmalıdır. Bu nedenle mavinin soft bir tonunu kullanılmalısınız. Yeşil de olduğu mavi rengi de bankalar ve hastaneler çok kullanmaktadır. Çünkü mavi denizi, gökyüzünü, huzuru, sakinliği çağrıştırır. Güven ve sakinlik vermesi açısından yatak odanızda da kullanabilirsiniz.

Toprak Renkleri

Toprak renkleri de sakinlik ve huzur yakalamanızı sağlar. Toprak renklerini uzun süre kullanmaktan sıkılmamak için çeşitli aksesuarlarla renklendirebilirsiniz. Yastıklarınızın renklerini değiştirebilir mavi, yeşil, kiremit gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı