GenelPüf Noktalar

Parke Zeminler Nasıl Temizlenir?

Sizlere bu yazımda parkeler nasıl silinir, parkeler sirke ile silinir mi, parkeler nasıl temizlenir, parke temizliği nasıl olmalıdır gibi gelen sorularınızın cevabını vermeye çalışacağım. Ayrıca parkeler hakkında ufak bir kaç püf noktasını da paylaşacağım.

Parkeler evlerimizin olmazsa olmaz dekor parçalarındandır. Ama parkeler dekorasyona olan katkılarının dışında hem döşeme görevi görür hem de yalıtım görevi görür. Yani parkesiz bir ev düşünülemez ta ki onların yerine yeni bir dekorasyon ürünü kullanılana kadar.

Parkeler nasıl süpürülür?

Evlerde veya iş yerlerinde parkeler nasıl temizlenir? Bu konuda en önemli nokta şudur. Parkeleri çizmemek ve aşındırmamak. Temizlik yaparken  çizmemeye ve aşındırmamaya dikkat etmek gerekir ve temizlik ekipmanınızı ona göre ayarlamanızda fayda var.

Parkeleri temizlemeye başlamanın ilk adımı parke üzerindeki tozları ve varsa dökülen parçaları, çizecek parçaları arındırmak gerekir. Veya evcil hayvan besliyorsanız tüyleri en büyük sıkıntıdır. Bu yüzden ilk aşama tozları süpürme işlemi.

Bu işlemi süpürge makinesi makinesi kullanarak veya toz paspası kullanarak yapabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, süpürge makinesi ile süpürecekseniz eğer, süpürge başlığının parkeyi çizmemesi için 2. bir modu vardır. Yani başlıkta 2 türlü süpürme şekli var, birisi fırçalı diğeri fırçasız. Parkeleri temizlerken fırçalı modu açmalısınız. Çünkü parkeleri temizlerken fırçasız olarak süpürürseniz, süpürge makinasının başlığı metal veya plastik olduğundan parkelerinizi çizebilir veya aşındırabilir.

Parkeler nasıl silinir?

Parkeleri süpürdükten sonra ise silme aşamasına geldik. Silme işleminde ise önemli 2 nokta var. Parke temizleyici temizlik malzemesi kullanmalıyız ve silme işlemini yaptığımız bez veya mopun çok fazla ıslak olmamasına önem göstermeliyiz.

Bir vileda (vileda markası aynı pimapen veya selpak gibi ağzımıza yapıştı malesef 🙂 yardımı ile yerleri silebiliriz. Burada önemli olan 2 şey var. Viledanın ucundaki temizleme saçaklarının mikrofiber bezden yapılmış olması daha iyi temizlik sağlayacaktır.

Marketlerde satılan ahşap temizleyicilerini, parkelerinizi silerken temizleme suyunuza karıştırıp silme işlemine başlayabilirsiniz. İmkan varsa eğer parkeleri silerken sıcak veya ılık su kullanırsanız çok daha iyi temizlik elde edersiniz.

Parkeler Sirke İle Silinir mi?

Ev hanımları genelde deterjan olmadığı zamanlarda veya kendilerini daha iyi hissedecekleri bazı yöntemler geliştirirler. Parkeleri sirkeli su ile silme işlemi de bunlardan birisi. Evet parkeleri sirkeli su ile silmek gayet iyidir. 10 ölçek suya 1 ölçek sirke katabilirsiniz.

Extra bir püf noktası: Ahşap olan parkelerinizi temizlerken, çay ile de temizleyebilirsiniz. Bir kovaya demlenmiş ve soğumuş çayı dökün. Sallama paket çay kullanın ama 🙂 Çaydaki tannik asit ahşaplarınıza canlı bir görünüm verecektir. Bunu bir cilalama işlemi gibi de görebilirsiniz. Temiz olan parkenize de çay ile parlatma işlemi yapıp tekrar sildiğiniz zaman, ortaya çıkan canlı görüntüye hayran kalacaksınız.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı