Oturma Odası

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri 2019

Oturma odası dekorasyonu bir ev için dekor hususunda en zor konudur. Çünkü oturma odaları sadece güzel görünmek için dizayn edilmemelidir. İşten gelince koltuklara oturunca rahatlama hissiyatı alınmalıdır, renklerin yine dinlendirici renkler olarak tercih edilmesi gerekmektedir.

Bu yüzden oturma odası dekorasyonunda kesinlikle görünüşten önce konfor gelmelidir. Ardından görünüşe dikkat etmeniz gerekmektedir. Yani sırf bir koltuk takımını güzel görünüyor diye almanız oturma odası dekorasyonu için yapacağınız en büyük hatadır. Çünkü rahat olmayan bir oturma odası dekorasyonu sadece göze hitap edecek, insanı daha fazla yoracaktır.

Günün çoğu bölümünü oturma odasında geçirdiğimiz bir gerçek. Özellikle Türk kültüründe salonlar misafirler için ayrıldığından dolayı oturma odaları bizlerin en büyük değeridir. Peki oturma odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?

İlk aşama : Konfor

Oturma odası dekorasyonu için konforun öneminden bahsetmiştik. Konforlu eşyalar tercih etmelisiniz. Odanın bir köşesinde puf koltukların olması hem güzel bir görünüm hem de konfor açısından muhteşem olacaktır. Yine seçeceğiniz koltuk takımı oturduğunuzda rahatlatıcı etki vermelidir. Günün yorgunluğunu oturma odasında yer alan koltuğunuza oturduğunuzda veya uzandığınızda atmalısınız.

İkinci aşama : Renk

Renkler insan ruhu üzerinde etki bırakan en önemli etmenlerden biri olarak bilim adamları tarafından açıklanmıştır. Peki renk düzeni nasıl olmalıdır? Oturma odası dekorasyonu için renkler kesinlikle göz almamalıdır. Yani göz yormayan sakinleştiric ve dinlendirici etkisi olan renkler tercih edilmelidir. Bu konuda yapılan en büyük hata beyazdır. Beyaz tek başına kullanıldığında herhangi bir göz rahatlaması vermemekle birlikte yine ruhen de rahatlık sağlamamaktadır. Fakat beyaz rengi mavi renkle ya da turuncu renkle kombin ederseniz çok daha sıcak bir  ortam oluşturacak dinlendiğinizi sadece renklerden dolayı bile hissedebileceksiniz.

Aksesuarları Dikkatli Seçmelisiniz

Oturma odası aksesuarlarını dikkatli seçmeli ve salonla karıştırmamalısınız. Oturma odasında alan geniş olmalıdır. Çünkü çok sıkış pıkış alanlar insan sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte göz yormaktadır. Bu yüzden olabildiğinde minimal seviyede eşya tercihi yapmalısınız. Mesela oturma odası dekor aksesuarı olarak lambaderler çok yanlış bir tercih olmaktadır. Lambaderler yerine televizyon arkasına loş bir mavi led ışık daha etkili olacaktır.

Oturma odası dekorasyon fikirleri saymakla bitmez. Sizler için en güzel oturma odası dekorasyon fikirlerinden oluşan bir galeri oluşturduk. Oluşturduğumuz galeriye göz atarak birbirinden güzel oturma odası dekorasyon fikirleri edinebilirsiniz.

Ayrıca bu dekorasyon önerilerimize de göz atabilirsiniz:

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı