Ofis

Ofisinizde Kullanmanız Gereken Renkler

Ofis ortamında önemli olan zekâ, yaratıcılık, üretkenlik ve motivasyondur. İş yaşantınızda kullanacağınız renklerle bu tür faktörleri yakalayabilirsiniz. Ofisinizde kullanmanız gereken renkleri buna göre ayarladığınızda istediğiniz yaratıcılık ve motivasyonu yakalamanız mümkündür. Aynı zamanda resmiyet ve ciddiyet de önemli bir husustur. Ofisiniz bunları da sağlamanız önemlidir. Bu tür konularda verimliliği yakalamanız için ofis ortamınızın renklerini ona göre ayarlamalısınız. Peki bu noktada hangi renkleri tercih etmelisiniz?

Dikkatin Rengi: Kırmızı

Kırmızı uzmanlar tarafından psikolojik olarak dikkat çekici ve aktiflik olarak yorumlanır. Kalp atış hızını ve kan basıncını arttırdığının bilinmesiyle kırmızının insan psikolojisine doğrudan bir etkisi bulunmaktadır. Zihin kırmızı rengi algıladığında daha ihtiyatlı davranmaktadır. Genelde uyarılara bakıldığında kırmızı rengin tercih edilmesi boşuna değildir. Dolayısıyla kırmızı insan zihninde dikkat, tehlike ve hata gibi kavramları çağrıştırır. Daha verimli bir çalışma istiyorsanız kırmızının gücünden faydalanabilirsiniz.

Mavi-Yeşil

Hem huzuru hem de güveni temsil eden renkler mavi ve yeşildir. Rahatlatıcı bir renk olan mavi aynı zamanda yaratıcılığı arttırdığı söylenmektedir. Mavi ve yeşil insanlarda güven duygusu, pozitif enerji gibi duyguları da beraberinde getirir. Yenilik, yaratıcılık, huzur, rahatlık gibi durumlar ofis ortamınızda önemli ise bu renklerden faydalanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar mavi bir arka planda çalışan kimselerin yaratıcı fikirler noktasında 2 kat daha iyi performans gösterdikleri görülmüştür.

Yeşil renginin de benzer etkileri bulunmaktadır. Huzur, güven ve ferahlık yeşilin size verdikleridir. Mutlu, yüksek performanslı ve daha efektif bir çalışma arzusunda olanlar yeşili rahatlıkla kullanabilir.

Bu renkler tabiatın renkleridir. Bu nedenle ofis ortamında kullanmanız için çok idealdir.

Ofisinizde Kullanmanız Gereken Renkler

Lacivert: Otorite

Resmiyet, ciddiyet ve otoriteyi baskın alacak bir renk kullanmak istiyorsanız tercihinizi maviden yana kullanmalısınız.

Rekabetin Rengi: Siyah

Güç, tutku, hırs, rekabet kavramları iş prensiplerinizde yer alıyorsa siyahın gücünden faydalanabilirsiniz. Konsantrasyon konusunda sorun yaşıyorsanız siyah bu konuda da yardımcı olacaktır.

Şeffaflığın Rengi: Beyaz

Şeffaflık, istikrar, süreklilik gibi kavramları ofis ortamınızda önemsiyorsanız beyazı mekanınızda mutlaka bulundurmalısınız. İnandırıcı, dürüst ve samimi olduğunuzu ofisinizde ispatlamanın en güzel yolu beyaz seçimidir.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı