Evde Yapabileceğiniz Palet Koltuk Sedir Tarifi

Evde Yapabileceğiniz Palet Koltuk Sedir Tarifi

Arkadaşlar bu yazımda sizlere evde palet koltuk veya sedir tarzı bir divan yapımını anlatacağım. Öncelikle ben evde genelde palet kullanarak yapıyorum. Size de palet kullanmanızı öneririm. Palet veya hazır kereste ile işi çözüyoruz. Gelin başlayalım hadi!

İlk önce ölçümüzü belirliyoruz. Öçümüzü belirlerken istediğiniz yüksekliğe de dikkat edin. Genelde 50 cm iyidir. Tabi siz kendi zevkinize göre yükseklik belirleyebilirsiniz. Bazıları yere yakın, Bazıları yerden yüksek istiyor. Aynı zamanda da oturma mesafesini de seçin. 70 cm iyidir. Tabi dar mekanlar için bu mesafe küçülebilir.  Hatta bahsettiğim ölçü şablonunu da göstereyim size;

Kereste Kestirme Aşaması

Ölçüyü hallettikten sonra kereste kestirmemiz gerekiyor. Keresteleri kestirirken, boy mesafesini baza alarak büyük parçalar, oturma mesafesini baza alarak ise küçük parçalar kesilecek. Birde bunların aralarına takoz kestireceğiz. İstediğimiz yükseklik ölçüsünde parça parça takoz kestireceğiz.

Oturma uzunluğundaki keresteleri ve boy ölçüsündeki keresteleri de aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Palet sedir için gerekli keresteleri kestirmiş bulunuyoruz. Bundan sonrası çakma kısımı. Tabi çakarken vida falan değil direk çivi kullanıyoruz. Çivilerin boyu 6 cm’lik olabilir.

Paletleri dizerken ilk olarak yere temas edecek ilk kata uzun parça koyun. daha sonra üzerine takoz gelecek şekilde çakın. Tabi ilk önce takozları çakıp sonra parçayı ters çevirin.

 

İlk katın dizilimi bu şekilde olsun. Aşağıdaki bitmiş halinden de bakarak fikir edinebilirsiniz.

Arkadaşlar çakma işlemi bittikten sonra, eğer aldığınız keresteyi sildirmediyseniz pütürleri zımparalamamız lazım. Yani elinizi gezdirin, eğer elinize bir şeyler sürtüyorsa ağacın parçaları falan, bir tur zımpara yapmakta fayda var. Sedirin en son ki görünümü ise şu şekilde;

Yani bu iş için giden parça sayısı şu;

  • 12 Tane büyük boy kereste
  • 9 Tane küçük boy kereste
  • 18 tane takoz

Palet Koltuk Boyama ve Vernik Safhası

Palet sedirin çakma işi ve zımparalama işi bittikten sonra istediğiniz herhangi bir renk varsa, nalbura veya boyacıya gidip ahşap boyası alın. Vernik de yapmak istiyorsanız vernik yapabilirsiniz. Ayrıca tahtaları çakmadan evvel de boyayabilirsiniz. Kuruması için beklemeniz gerekecek tabi.

Oturma minderi kısımı ise size kalmış. İstediğiniz ölçülerde yaptırabilir veya parça parça minderlerden koyabilirsiniz. Veya eski tarzda içi saman dolu sedir altlığı yaptırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.