Püf Noktalar

Ev Dekorasyonunda Duvar Renklerinin Etkisi

Evimizi dekore ettiğimizde mutlu hissetmek isteriz fakat bazen bir şeyler içimize sinmez ve mutlu hissetmeyiz. Düzenlediğimiz dekore ettiğimiz odanın enerjisi iyi gelmez. Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Bunun nedeni odamızın duvarlarındaki renklerin ve kullandığımız mobilyaların renklerinin psikolojimiz etkisi. Renklerin insanlar üzerinde olan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bazı renkler insanları mutlu ederken bazıları ise mutsuz ve karamsar yapabiliyor. Gelin bu renklere göz atalım ve evimizi dekore ederken hangi renkleri kullanmamız gerektiğini öğrenelim.

Kırmızının Psikolojimiz Üzerimizdeki Etkisi

Kırmızı renk genellikle gücü ve dikkati simgeler. Kırmızı rengi açlık hissi yaratır bu nedenle mutfakta ve yemek odası mobilyalarında tercih edilebilir. Yemek takımı seçerken de kırmızıyı kullanarak psikolojik etkilerden faydalanabilirsiniz. Kırmızı renk, yatak odası mobilyası için uygun değildir. Bunun nedeni ise stres ve ağrılar ile ilişkilendirilen bir renk olmasıdır.

Ev Dekorasyonunda Duvar Renklerinin Etkisi

Mavinin Psikolojimiz Üzerimizdeki Etkisi

Mavi rengi denizde ve gökyüzünde görürüz ve bu da kişide özgürlüğü çağrıştırır. İnsanlarda rahatlatıcı bir psikolojik etkiye sahiptir. Huzuru ve dinginliği hissettirir. Bu renk yazlıklarda ve deniz kenarında bulunan evlerde bulunan mobilyalarda kullanılırsa serinlik hissiyatı yaratır ve rahatlatır. İştah kapayıcı bir renk olduğu için mutfakta ve yemek odasında kullanılması tavsiye edilmez. Su rengi de mavi olduğu için temizliği temsil eder ve banyoda kullanılması uygun bir renktir.

Morun Psikolojimiz Üzerimizdeki Etkisi

Mor rengi ihtişamı ve zenginliği tanımlar bu nedenle yıllar boyunca saraylarda kullanılmıştır. Konsantrasyonu artıran mor rengi çalışma odalarında kullanılabilir. Mistik gücü simgeleyen bir renk olduğu için astrolojide de oldukça sık kullanılır. Çok koyu olmayan mor tonları yatak odası mobilyalarında tercih edilebilir. Yaratıcılığı tetiklediği için hobi odalarında da kullanılabilir.

Sarının Psikolojimiz Üzerimizdeki Etkisi

Sarı güneşin rengi olduğu için içimizi ısıtan bir renktir. Bu renk kişiyi olumlu etkiler ve mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur. Sarı mobilyalar oturma odası ve salon gibi alanlarda kullanılabilir bunun nedeni konuşmaya teşvik eden uyarıcı bir renk olmasıdır. Zihinsel aktifliği de artıran sarı çalışma odasında da kullanılabilir.

İlgili MakalelerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı