Banyo

Banyo Fayansı Nasıl Boyanır? Detaylı Anlatım

Merhabalar sevgili ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sıkça sorduğunuz banyo fayansı nasıl boyanır? Sorusunun gerekli tüm detaylarını sizlere aktaracağız. Eğer banyo dekorasyonunda değişiklik yapmak istiyorsanız, fayans boyama işlemini gerçekleştirmek sizin açınızdan hem maddi hem de zaman anlamında çok iyi olacaktır.

Banyo dekorasyonu ev içerisindeki en hassas alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Yapacağınız en küçük şeyler bile banyonuzda köklü değişiklikler meydana getirebilir. Eğer banyo dekorasyonunuzu sevmiyorsanız tüm banyonuzu sıfırdan dekor etmek yerine banyo içerisinde yer alan belirli bölümlere incelik katarak sıfırdan dekor etmiş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Peki bu nasıl olacak? Bu konuda ilk akla gelen fayans değişimi ya da boyanması olmaktadır. Fayans değişimi çok zahmetli bir iştir. O yüzden boyamayı öneriyoruz. Rengi solmuş fayansları nasıl boyarız?

Banyo kullanım amacı gereği nem seviyesi yüksek bir alandır. Boyalarda nemden etkilenip zamanla solmakta, eskimekte veya parlak konusunda geri kalmaktadır. Fayanslarda kullanacağınız boya tipine göre kalıcılık süresi değişebilir. Kimi boyalar 3 ay sonra yıpranmaya başlar kimileri 3 yıl kimileri ise 10 yıl. Bu tamamen boya kalitesiyle alakalı.

Özellikle suya temas eden alanlarda boya tipini iyi seçmelisiniz ki, boya zamanla aşınmasın. Biz boyama konusunda zemin fayanslarını, lavabo kenarı fayanslarını ve duşakabin çevresi fayanslarını boyamanızı önermiyoruz. Çünkü bu fayanslar hızlıca aşınacak ve kötü bir görünüm oluşturacaktır.

Boyayacağınız alan kesinlikle duvar fayansları ve su görmeyen fayanslar olmalıdır.

Banyo Fayansları Nasıl Boyanır?

1-) Fayansları derinlemesine temizlemeniz gerekiyor. Milimlik bile kir, leke, nem kalmaması lazım. 2-3 kere üst üste temizlerseniz yeterli olacaktır. Bu konuda yanınıza alacağınız gereç kesinlikle bulaşık teli olmalıdır. Çok baskı yapıp fayansları çizmeden tüm leke ve izleri ortadan kaldırabilirsiniz. Lekeleri ortadan kaldırdıktan sonra süngeri ıslatıp baştan sona tüm fayansı silin ve kuruması için zaman tanıyın.

2-) Boyanacak şey ne olursa olsun, pürüzler gitsin diye zımparalanması gereklidir. Banyo fayansları da zımparalanmalıdır. Parlak kısımları gidermek ve zemine mat bir hal aldırmak için sentetik zımpara kullanmanızı öneriyoruz. Zımpara işlemi bittikten sonra tozları silip yine fayansı çok iyi bir şekilde temizlemelisiniz.

3-) Boyama işlemine başlayabilir. Boyama işleminde en önemli konu boya seçimidir. Fayansları boyamak için 2 farklı tür boya bulunmaktadır. Epoksi ve Lateks türündeki boyalar sizin işinizi görecektir. Lateks boyanın Epoksi boyadan farkı altına astar atılması gerekir. En iyi sonucu elde edeceğiniz boya türü Lateksdir. Dolayısıyla en çok uğraştıracak boyada Lateks olarak öne çıkmaktadır.

Fayans boyamalarını yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Kesinlikle fayans aralarındaki derzlere boya değdirmeyin. Hem derzlerin sağlığı için hem de görüntü için bu uygun bir ortam oluşturmayacaktır. Eğer boya değmişse, kurumadan silmelisiniz.

Banyo fayans boyama işlemi bu şekilde. Soru, görüş ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı